Θεσσαλονίκη: 1ο Διεθνές Φεστιβάλ «Video Art Projects» στη Δημοτική Πινακοθήκη

Η Δημοτική Πινακοθήκη τιμώντας την τέχνη και τον πολιτισμό με τον πιο δημιουργικό τρόπo, γιορτάζει τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με μια ματιά στη σύγχρονη καλλιτεχνική δημιουργία, συστήνοντας στο κοινό της πόλης ένα νεοσύστατο φεστιβάλ καλλιτεχνικών έργων που έχουν συλληφθεί ειδικά για το βίντεο ως μέσο.

Προηγούμενο«Μισθός Βουλγαρίας»: Μειώθηκε κι άλλο το πρώτο τρίμηνο του 2022

Με επίκεντρο τις εικαστικές μορφές του βίντεο, το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ με τίτλο « Video Art Projects» διοργανώνεται από τη Δημοτική Πινακοθήκη σε συνεργασία με το Εργαστήριο Νέων Μέσων του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών (Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) και με την αρωγή του διεθνούς φεστιβάλ βιντεοτέχνης Video Art Μηδέν.

Το Video Art Projects θα λάβει χώρα στη Δημοτική Πινακοθήκη Casa Bianca (Βας. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη) την Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 (ώρες: 12:00 -20:00), με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Το πρόγραμμα θα διαρθρώνεται σε 5 οθόνες στις αίθουσες του μουσείου, με διαφορετικές ενότητες προβολών ανά ημέρα.

Στην πρώτη διοργάνωση του Video Art Projects, που φιλοδοξεί να γίνει θεσμός με διοργανώσεις σε ετήσια βάση, παρουσιάζεται ένα πλούσιο πρόγραμμα προβολών βιντεοτέχνης από όλο τον κόσμο, στο οποίο συμμετέχουν περισσότεροι από 140 καλλιτέχνες και φοιτητές από 21 χώρες, καθώς και προσκεκλημένα φεστιβάλ και επιμελητές από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Ιταλία, Γερμανία, Πορτογαλία και Βραζιλία. Οι προβολές περιλαμβάνουν επίσης αφιερώματα στην ελληνική βιντεοτέχνη καθώς και έργα φοιτητών του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΑΠΘ, σε επιμέλεια της διδακτικής ομάδας του Εργαστηρίου Νέων Μέσων.

Από το εξωτερικό, θα παρουσιάσουν επιλογές έργων βίντεο οι διεθνείς πλατφόρμες/φεστιβάλ: The New Museum of Networked Art, σε επιμέλεια του Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία), Visualcontainer, σε επιμέλεια της Alessandra Arno (Ιταλία), FONLAD – International Video Art and Performance Festival, σε επιμέλεια του Jose Vieira (Πορτογαλία) και Strangloscope, σε επιμέλεια των Claudia Cardenas & Rafael Schlichting (Βραζιλία). Θα παρουσιαστούν επίσης ενότητες ελληνικής και διεθνούς βιντεοτέχνης από το διεθνές φεστιβάλ Video Art Μηδέν, με έδρα την Καλαμάτα, με επιλογές 5 βασικών μελών της επιμελητικής του ομάδας (Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα).

Καλλιτέχνες από το εξωτερικό: ACCI BABA, APOTROPIA, Wilfried Agricola de Cologne, Alexandre Alagoa, Vito Alfarano, Sonia Laura Armaniaco, Gianni Barelli, Allison Beda, Thiago Bortolozzo, Brit Bunkley, Matteo Campulla, Rodrigo Cárdenas, Ilaria Di Carlo, Ana Cigon, Pablo-Martin Cordoba, Laura & Sira Cabrera Diaz, Gianmarco Donaggio, Kokou Ekouagou, Benedetta Fioravanti, Carla Forte, Fu LE, Silvia De Gennaro, Ian Gibbins, Gerald Habarth, Shir Handelsman, Bernhard Hollinger, Max Hattler, Alexander Isaenko, Marco Joubert, Carolin Koss, Katia Maciel, Albert Merino, MO Qian, Rebecca Moure, Helder Martinovsky, Tetsuya Maruyama, Antonello Matarazzo, Iwona Ogrodzka, Lorenzo Papanti, Nelton Pellenz, Manon Pichon, Oliver Poppert, Simona da Pozzo, Isabel Pérez del Pulgar, Natália Reis, Natalia Gonzalez Requena, Duccio Ricciardelli, Caroline Rumley, Ausin Sainz, Duo Strangloscope, TSENG Yu Chin, Sebastian Wiedeman, Hana Yoo.

Έλληνες καλλιτέχνες: Δημήτρης Αργυρίου, Άννα Βάσωφ, Μπάμπης Βενετόπουλος, Μυρτώ Βουνάτσου, Νίκος Γιαβρόπουλος, Γιώργος Δρόσος, Γιώργος Κατσάγγελος, Σμαρώ Κατσάγγελου, Μάκης Κυριακόπουλος, Φένια Κωτσοπούλου, Αναστασία Λάμπρου, Γιώργος Μπουδαλής, Κώστας Ντάφλος, Στέλιος Ντεξής, Αθανάσιος Πάλλας, Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου, Γιάννης Παππάς, Λήδα Πάττα, Μαργαρίτα Σταυράκη, Αλεξία Ψαραδέλλη, Βασίλης Ψαρράς.

Φοιτητικά έργα: Στέφανος Αρφανάκης, Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Ελένη Ιατροπούλου, Κωνσταντίνα Καδόγλου, Χριστίνα Καζαντζή, Μίλτος Καλαγιάς, Γιάννης Κατρανίτσας, Μανώλης Κοτρώτσιος, Βασιλική Κωνσταντινίδου, Νατάσα Μαυροματίδου, Νεφέλη Μωρογιάννη, Γεώργιος Όθωνος, Όλγα Παπαδήμα, Λευτέρης Ταστσόγλου, Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Χρύσα Τσικουρίδου, Τάνια Φουστάνα, Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Καλουδάς Αθανάσιος, Κουφούδη Παναγιώτα, Μακατσώρης Κωνσταντίνος, Νικοπούλου Βασιλεία, Ελευθεριάδη Φωτεινή, Ιορδανίδου Ευφροσύνη, Κουτλή Ελένη, Κυριάκου Χρυσάνθη Μαρία, Ταμιωλάκη Αντωνία, Ψαρρή Αφροδίτη, Ασλανίδου Ανθούλα, Ιωαννίδου Κυριακή, Μαριδάκη Χρυσή, Πετροπούλου Μαρία, Τζιουμάκη Αφροδίτη, Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης και μέλη της φοιτητικής καλλιτεχνικής ομάδας “EIKON.VIS.AUTH”.

Συντελεστές διοργάνωσης:

Δημοτική Πινακοθήκη Δήμου ΘεσσαλονίκηςΕργαστήριο Νέων Μέσων [Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ]

Συνεργαζόμενα φεστιβάλ:

Διεύθυνση Δημοτικής Πινακοθήκης Θεσσαλονίκης Casa Bianca Βασ. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη, Θεσσαλονίκη

Διάρκεια: Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022

Ωράριο: 12:00 -20:00 (οι ενότητες κάθε ημέρας θα παίζουν σε συνεχή επανάληψη)

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ _____________________________________________________________________________ Τετάρτη 18/5/2022

Προβολή 1 Visualcontainer – Ιταλία: Changes of State – Panoramica*21 (42min) [επιμέλεια: Alessandra Arno]

Sonia Laura Armaniaco – Expandable and Fragile, 1.54Lorenzo Papanti – Dimensional Spasm, 3.35Matteo Campulla – BE HERE NOW – the glitch of being in the society of continuous present, 3.33APOTROPIA – Entelechia Obscura, 4.00Gianni Barelli – Elegia della solitudine, 3.35Simona da Pozzo – Humid Shared Volume, 2.29Benedetta Fioravanti – A Fragment of the, 8.00Duccio Ricciardelli – Albatros, 1.54Gianmarco Donaggio – Milano di Carta, 7.05Silvia De Gennaro – Roma, 4.49

Προβολή 2 Manifestations (1h) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα – Video Art Μηδέν]

Fu LE, MASS, Γαλλία 2019, 10.00Caroline Rumley, Right Turn, ΗΠΑ 2018, 6.00Iwona Ogrodzka, Submission, Πολωνία 2019, 4.40Tseng Yu Chin, Scenery other end, Ταϊβάν 2018, 9.10Gerald Habarth, Trees and Ice, ΗΠΑ 2019, 3.53Allison Beda, All about you, Καναδάς 2017, 3.45Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20Hana Yoo, Anthropology of Dead Body, Γερμανία 2019, 11.00Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44Νίκος Γιαβρόπουλος, “Quarantine Self-portrait” No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 3 Occupants (41min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

Γιάννης Παππάς & Thiago Bortolozzo, Amid, Γερμανία 2014, 1.30Αλεξία Ψαραδέλη, Occupants, Σκωτία 2016, 4.32Γιώργος Μπουδαλής, Memento mori, Ελλάδα 2020, 1.00Βασίλης Ψαρράς, Territorial Poetics (III: Vanity), Ελλάδα 2020, 13.32Αναστασία Λάμπρου, 2328, Ελλάδα 2018, 8.00Γιάννης Παππάς, Demi Gloire (Semi-Glory), Ελλάδα 2016, 5.30Κώστας Ντάφλος, Cipo_09 : [garbocracy], Ελλάδα 2016, 5.55

Προβολή 4  [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν] Albert Merino, Memories of Detachment, Γαλλία 2021, 18.10

Προβολή 5 Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών  (57min) [επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Στέλιος Ντεξής, Μπάμπης Βενετόπουλος, Γιούλα Παπαδοπούλου, Γιώργος Δρόσος, Φανή Μπουντούρογλου]

Τάνια Φουστάνα, What do termites sound like? 2020, 2.33Μανώλης Κοτρώτσιος, Uncanny, 2020, 1.06Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Company, 2020, 1.23Στέφανος Αρφανάκης, Ανάμνηση, 2020, 1.53Μίλτος Καλαγιάς, Lunch, 2021, 1.57Ελένη Ιατροπούλου, Άτιτλο, 2020, 1.26Λευτέρης Ταστσόγλου, Walk Cycle Variations, 2020, 1.00Νατάσα Μαυροματίδου, 2020, 1.10Χριστίνα Καζαντζή, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.50Νεφέλη Μωρογιάννη, Χωρίς τίτλο, 2021, 2.00Γεώργιος Όθωνος, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.45Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.00Βασιλική Κωνσταντινίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.27Χρύσα Τσικουρίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.30Ομάδα: Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, HALCYONΟμάδα: Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, SNOOZEΟμάδα: Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, WHITEΟμάδα: Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Ο περίπατος του κύριου MeihhΟμάδα: Αθανάσιος Καλουδάς, Παναγιώτα Κουφούδη, Κωνσταντίνος Μακατσώρης, Βασιλεία Νικοπούλου, Οργή Των ΣκυλιώνΟμάδα: Φωτεινή Ελευθεριάδη, Ευφροσύνη Ιορδανίδου, Ελένη Κουτλή, Χρυσάνθη Μαρία Κυριάκου, Αντωνία Ταμιωλάκη, Αφροδίτη Ψαρρή, ΆΛΜΑΟμάδα: Ανθούλα Ασλανίδου, Κυριακή Ιωαννίδου, Χρυσή Μαριδάκη, Μαρία Πετροπούλου, Αφροδίτη Τζιουμάκη, ΚόκκινοΟμάδα: Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης, HermAphrodite 2020

______________________________________________________________________________ Πέμπτη 19/5/2022

Προβολή 1 New Museum of Networked Art – Γερμανία: Peace Letter to Ukraine 6: In Turmoil (69min) [επιμέλεια: Wilfried Agricola de Cologne]

Laura & Sira Cabrera Diaz (Ισπανία) – Between Species, 2021, 9.16Ian Gibbins (Αυστραλία) – Colony Collapse, 2019, 3.54Brit Bunkley (Νέα Ζηλανδία) – Pillar of Fire, 2021, 6.59Kokou Ekouagou (Τόγκο) – Stand Up, 2020, 1.46Carolin Koss (Φιλανδία) – Plastic Child, 2016, 12.11Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία) – SODA – Song of Day After: I Am My Father, 2017, 4.26Ausin Sainz (Ισπανία) – Peaceful Protest, 2020, 5.00Manon Pichon (Γαλλία) – Quarantine  Contact, 2020, 1.00Bernhard Hollinger (Αυστρία) – Me, Myself & I, 2020, 1.56Δημήτρης Αργυρίου (Ελλάδα) – 5 Minutes Silence, 2018, 10.52Vito Alfarano (Ιταλία) – I Have A Dream, 2019, 11.30

Προβολή 2 Above (46min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

Shir Handelsman, Recitative, Ισραήλ 2019, 4.57Ilaria Di Carlo, The Divine Way (La Via Divina), Γερμανία 2018, 15.00ACCI BABA, Exodus, Γερμανία 2017, 2.35Natalia Gonzalez Requena, Desplazamientos, Βολιβία/ΗΠΑ 2014, 11.30Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44Pablo-Martin Cordoba, Winter landscape, Γαλλία 2019, 7.30

Προβολή 3 Greece is a state of mind (41min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20Άννα Βάσωφ, Vienna Hit, Αυστρία 2019, 2.07Μάκης Κυριακόπουλος, What is a man without a shadow, Ελλάδα 2020, 3.19Γιούλα Παπαδοπούλου, When I was the moon, Ελλάδα 2020, 5.57Λήδα Πάττα, the view-er, Ελλάδα 2007-2015, 7.43Μαργαρίτα Σταυράκη, Vows_Offerings for good health II, Ελλάδα 2020, 3.17Φένια Κωτσοπούλου, This Dance Has No End, Μ. Βρετανία 2018, 10.58Νίκος Γιαβρόπουλος, “Quarantine Self-portrait” No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 4  [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν] Ana Cigon, Phoney Sights, Σλοβενία 2019, 22min Προβολή 5 Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ (3h20min) [Έργα σε επιμέλεια: Αθανάσιος Πάλλας – Καθηγητής Εικαστικών Τεχνών – Ψηφιακής Εικόνας]

“FLOWERS – Α Hard Rain’s Gonna Fall” (after Bob Dylan / hommage to Annette Wehrmanns’ “Blumensprengungen”), PALLAS 2021Φοιτητική καλλιτεχνική ομάδα “EIKON.VIS.AUTH”: “ΧΩΡΟΣ – ΧΡΟΝΟΣ”.

______________________________________________________________________________ Παρασκευή 20/5/2022

Προβολή 1 Strangloscope – Brazil (60min) [επιμέλεια: Claudia Cardenas & Rafael Schlichting]

Tetsuya Maruyama, ANTFILM, 2021, 2.08Helder Martinovsky, Confined Flux, 2022, 3.08Duo Strangloscope, Nuclear Emulsion, 2013, 4.12 Sebastian Wiedeman, Deep Blue, 2020, 7.45Katia Maciel, Tribute to Jean Baudrillard, 2.00, 2020Natália Reis, Exposed fracture, Part 1, Sleepwalker, 2020, 7.00 Rebecca Moure, Fire against fire, 3.50Rodrigo Cárdenas, Transverbo, 2019, 23.00Duo Strangloscope, Sand, 2021, 7.33Nelton Pellenz, Hate, 2021, 2.31

Προβολή 2 FONLAD – Portugal (58min) [επιμέλεια: Jose Vieira]

Tseng Yu Chin, Shivering wall, Ταϊβάν 2019, 10.00Carla Forte, FEMME, ΗΠΑ 2021, 9.52MO Qian, ANIMA, Κίνα 2021, 6.00Duo Strangloscope, No Justice, No Peace, Βραζιλία 2021, 09.59Marco Joubert, The Atoms of Reality, Καναδάς 2020, 03.59Antonello Matarazzo, DOLOREM IPSUM, Ιταλία 2021, 3.15Alexander Isaenko, Adieu, Corpus!, Ουκρανία 2018, 08.07Isabel Pérez del Pulgar, MEDUSA / Μέδουσα, Γαλλία 2021, 07.42

Προβολή 3 Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών  (38min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου]

Λευτέρης Ταστσόγλου, Don’t take it personally, 2022, 2.05Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, PONG CONVERSATION, 2022, 4.22Όλγα Παπαδήμα, Man is having the worst day of his life, 2022, 0.34Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Μαλακό χορτάρι, 2022, 4.28Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, Miss Balloon, 2022, 6.40Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Άτιτλο, 2022, 3.55Γιάννης Κατρανίτσας, Stop Motion Me, 2022, 1.00Γεώργιος Όθωνος, χωρίς τίτλο, 2021, 1.07Μανώλης Κοτρώτσιος, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 1.00Κωνσταντίνα Καδόγλου, Άτιτλο, 2021, 1.05Χριστίνα Καζαντζή, χωρίς τίτλο, 2021, 1.14Νεφέλη Μωρογιάννη, Χρόνος, 2021, 6.26Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 2.18Όλγα Παπαδήμα, An Amazon Changing, 2022, 1.24

Προβολή 4  (23min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

Προβολή 5 Περάσματα/Passages (41min)  [επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Γιούλα Παπαδοπούλου]

Γιώργος Κατσάγγελος, Walking, 2022, 2.00Μπάμπης Βενετόπουλος, Pride, 2011, 3.22Γιώργος Κατσάγγελος & Γιώργος Δρόσος, Η τέχνη των άλλων, 2017, 28.00Σμαρώ Κατσάγγελου, Olive, 2021, 2.50Στέλιος Ντεξής & Μυρτώ Βουνάτσου, Wave, 2012, 2.17Γιούλα & Όλγα Παπαδοπούλου, Blossom, 2020, 2.00

Αφήστε μια απάντηση