Κρίση στο Αιγαίο: Έτοιμοι για όλα παρά την αποκλιμάκωση στο Καστελόριζο

Πώς οι πιέσεις στην Τουρκία από Μακρόν, Μέρκελ και ΗΠΑ και ο φόβος για κυρώσεις κατά της τουρκικής οικονομίας οδηγούν στην αποκλιμάκωση της κρίσης – Στην επικοινωνία με τη Γερμανίδα καγκελάριο, ο Μητσοτάκης μετέφερε την απόφαση για υπεράσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων μας ακόμη και με ανάληψη στρατιωτικής δράσης – Το μήνυμα από το Βερολίνο προς την Αγκυρα ήταν ότι σε περίπτωση στρατιωτικής αντιπαράθεσης, οι 26 χώρες-μέλη της Ε.Ε. θα είναι υποχρεωμένες να συνδράμουν την Ελλάδα

ΣΧΟΛΙΑ
(64)
ΜΠΟΓΙΑΣ – ΕΡΩΤΗΣΗ
27/07/2020, 13:37
Δηλαδή με την ενεργοποίηση του άρθρου 42 όλους αυτούς που ονειρεύονται ταξιδάκια σε περίπτωση επιστράτευσης τους μαζεύουμε και τους βάζουμε παραδουλεύτρες (μαγειρεία – λάντζα – χαμάληδες κλπ) η τους δίνουμε τουφέκι και κατευθείαν πρώτη πρώτη γραμμή ?
Απάντηση
ειστε σιγουροι??
27/07/2020, 13:23
γιατι η ελεύθερη ωρα αλλα γραφει! με ημερομηνιες κτλ! μην με τρελενετε τωρα κ δεν ξανα αγορασω!
Απάντηση
Ολες οι πλευρές πήραν το μήνυμα
27/07/2020, 13:14
Ότι η Ελλάδα είναι έτοιμη και αποφασισμένη να αντιδράσει! Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος της κινητοποίησης του ξένου παράγοντα και της αναδίπλωσης του Μογγόλου! Το θλιβερό είναι ότι υπάρχουν Έλληνες ( ? ) που φάγαν μεγάλη πίκρα από αυτές τις εξελίξεις….συμπαρίσταμαι στα ανθελληνικά καθάρματα! Γνωστό το ποιόν τους….το κόμμα πάνω από όλα!
Απάντηση
Ξεριάς
27/07/2020, 13:10
Ίτε παίδες Ελλήνων.
Απάντηση
Φιλάκια απο το Μόναχο
27/07/2020, 12:48
Με μια κίνηση ματ ο ερτογκαν υποχρέωσε το Κυριάκο στο τραπέζι των συνομιλιών… κάτι που δεν γράφεται στα ελληνικά ΜΜΕ αλλά μας λέτε ότι χεστικαν οι Τούρκοι μη τους πάρουμε και τον Βόσπορο…. Εάν πιστεύετε ότι η Τουρκία με όλες αυτές τις ακτές δεν θα πάρει μερίδιο από την πίτα τότε πρέπει να είστε πολύ αφελείς
Απάντηση
Τι πίνετε στο Μόναχο;
27/07/2020, 13:07
Η τουρκία φυσικά και θα πάρει μερίδιο από την πίτα! Κανείς δεν είπε ποτέ το αντίθετο! Για την υφαλοκρηπίδα του Καστελόριζου υπάρχει το θέμα (ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΤΑ!!!)….. Ούτε μας υποχρέωσε κανείς να πάμε σε διαπραγματεύσεις, πάγια είναι η θέση της Ελλάδας να οριοθετηθεί η υφαλοκρηπίδα με βάση το διεθνές δίκαιο.
Απάντηση
Ελληνας
27/07/2020, 13:09
Για πες μας κι εμας ποια ειναι αυτη η κινηση ματ ? Και απο που την συμπερανες ?
Απάντηση
@Υπόγειο Κουμουνδούρου
27/07/2020, 13:18
Περαστικά Συριζαίε.
Απάντηση
Ali
27/07/2020, 12:37
Ενταξει το παραδεχομαι οτι κλασαμε μεντες μολις σας ειδαμε αποφασησμενους και ντουρους! τιποτα ομως δε τελειωσε, ο παναρχαιος τουρκικος πολυτισμος μας θα γινει φαρος για νεες κατακτισεις!
Απάντηση
“Τουρκικός πολιτισμός”, ανέκδοτο με 2 λέξεις
27/07/2020, 12:57
Αχαχαχα, σκηνές για γύφτους στις στέπες της Μογγολίας δηλαδή με τις γίδες και τις κατσίκες να κοιμούνται μαζί με τους Τούρκους αγκαλιά.
Απάντηση
Fernando Brazilian
27/07/2020, 13:12
Ποιος πανάρχαιος πολιτισμός? 😂😂😂🤣🤣🤣Με έκανες και γέλασα πανάθεμα σε Ali Ali και τρις Ali 👾 αλήθεια από το alien βγαίνει?
Απάντηση
Μάθε ορθογραφία…..
27/07/2020, 13:19
καί άσε τα σχόλια για την χαϊβάνχουριέτ! Ξέρεις εσύ!
Απάντηση
αλεξ
27/07/2020, 12:30
δηλαδη για ποιο λογο περιμενετε οτι θα στειλει η λετονια πχ στρατιωτες να σκοτωθουν για τα ματια της ελλαδας??δηλαδη αν η ρωσια εισβαλει στη λετονια,η ελλαδα ποσους θα στειλει να πολεμησουν εναντιον της ρωσιας??ειναι χαζο να απαιτει η ελλαδα να πολεμησουν ξενοι για αυτην..ακομα και ο μακρον σιγα μη στειλει γαλικο στρατο να πολεμησει στο αιγαιο,αν εχει απωλειες πχ 100γαλλων στρατιωτων,που θα εχει σιγουρα σε εναν πολεμο,η αν χασει η γαλλια ενα πολεμικο πλοιο σε επεισοδιο με την τουρκια,ο μακρον δεν προκειται να ξαναβγει προεδρος και θα στιγματιστει αρνητικα στη χωρα του..κατα τα αλλα περιμενετε εσεις τον λετονο να ερθει να σκοτωθει για το αιγαιο,ειναι αστειες σκεψεις αυτα..
Απάντηση
Είσαι εσύ ένα σπίρτο…
27/07/2020, 12:49
Μόνος του τα σκέφτηκες όλα αυτά?
Απάντηση
@αλεξ
27/07/2020, 12:55
Ετσι εχει μάθει ο μέσος κακομαθημένος Ελληνάρας, να καθαρίζουν άλλοι για πάρτυ του , αυτός να κοπροσκυλιάζει όλη μέρα με το φρέντο και να πολεμάνε οι Γάλλοι και οι Αυστριακοι για την Ελλάδα, αυτό περιμένει ο μέσος Ελληνας τεμπελχανάς κομματόσκυλο, να του χαρίζονται όλα, λεφτά, σπίτια, εργασία, μέχρι και για την ιδια του την χώρα περιμένει/απαιτεί βοήθεια από τους ξένους, μόνος του δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο άχρηστος… και μάλιστα είναι υπερήφανος για αυτό, κοίτα στα σχόλια πως κοκορεύονται οι ψωρουπερήφανοι οπαδοί του Κούλη που οι Τουρκοι φοβήθηκαν τους …Γάλλους, που να φοβόντουσαν εμάς δηλαδή!
Απάντηση
Ιδρυτική συνθηκη
27/07/2020, 15:30
Δεν είναι “αστείες σκέψεις”, είναι το καταστατικό και η ιδρυτική συνθήκη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και απαξ και ζητηθεί η ενεργοποίηση του άρθρου 42, οι χώρες-μέλη είναι υποχρεωμένος να συνδράμουν στρατιωτικά την χώρα που δεχεται επίθεση.
Απάντηση
Μ.πασοκ
27/07/2020, 12:30
Μην δώσεις ηλιθε δεξιε αναδρομικά σε κανένα που δεν τα έχει ανάγκη και πάρε τις μπελχαρα.Πρωτα είναι η χώρα δεξιαντσες και μετά ή επανεκλογή του καθενός κόμματος ακόμη και τον δικού μας.
Απάντηση
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;
27/07/2020, 12:44
Δυστυχώς έτσι αποφάσισαν κάτι “δικαστές” και δεν μπορούν να κάνουν αλοιώς, θα πάνε φυλακή αν δεν τα δώσουν.
Απάντηση
ΠΡΟΦΑΝΩΣ
27/07/2020, 12:28
ΟΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΒΑΖΕ ΣΤΗΝ ΕΕ (ΕΟΚ) ΕΣΤΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΓΑΛΛΟ (Η ΓΝΩΣΤΗ ΨΑΡΟΚΟΣΤΑΙΝΑ) ΗΞΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΠΟ. ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΕ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ Κ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.
Απάντηση
Leon Degrelle
27/07/2020, 11:50
Σιγά μην υπάρξει αποκλιμάκωση. Η Αμερική στηρίζει Ερντογάν όπως και η Ρωσία ενώ και ο ίδιος δεν φαίνεται να κάνει πίσω και να μην φοβάται ούτε καν τις κυρώσεις που είναι εδώ που τα λέμε αμφίβολο να επικυρωθούν μιας και οι ευρωπαίοι είναι διπρόσωπα φίδια.
Απάντηση